ID: 19551826

Unit 9 International Food Festival Listening and speaking At the international food festival 课件(共18张

日期:2025-05-19 科目:英语 类型:初中课件 查看:10次 大小:15448944B 来源:二一课件通
预览图 1/7
Unit,the,课件,festival,food,international
  • cover
(课件网) 3 Diet and health 9 International Food Festival 3 Listening and speaking: At the international food festival Answer the questions It is/ They are ...(name) It is/ They are ... food.(kind) a plate of a bowl of a plate of Look and say 1 2 1 2 How much does this stamp cost It costs eight jiao. How much does this stamp cost It costs one yuan and two jiao. 8角 1.20元 3 4 How much do these stamps cost They cost two yuan and six jiao. 8角 1.80元 2.00元 2.50元 How much do these stamps cost They cost four yuan and five jiao. 1 2 How much does/do...cost It / they cost(s)... choose some food and make up a dialogue --How much do six raisin scones cost --They cost 10 yuan 5 jiao. Look and predict Look at the pictures and answer the questions. What's on the table What kind of food are they What are Kitty and Miss Guo doing Where are they now Listen and check the prediction Listen and answer the question. What are Kitty and Miss Guo doing customer salesman Will Miss Guo buy any food Kitty will sell (1) _____ food A raisin scone (2) _____ A plate of fish and chips (3) _____ Miss Guo will buy (4) _____ scone(s) (5) _____ plate(s) of fish and chips Total: (6) _____ Listen to the recording and complete the table English 3.50 16.30 2 1 9.30 Look, listen and say Hello, Kitty. I’d like to buy some food. What food are you selling I’m selling raisin scones and fish and chips. They’re English food. How much do they cost A raisin scone costs three yuan and five jiao and a plate of fish and chips costs nine yuan and three jiao. May I have two raisin scones and a plate of fish and chips, please Yes, of course. That’ll be sixteen yuan and three jiao. 1 2 S1: Hello. I’d like to buy some food. What food are you selling S2: I’m selling _____ (and _____). It’s/They’re _____ food. S1: How much does it/do they cost S2: A _____ costs _____ yuan and _____ jiao./ A _____ of _____ costs _____ yuan and _____ jiao. S1: May I have ..., please S2: Yes, of course. That’ll be _____ yuan and _____ jiao. Look at the different foods. Ask and answer questions with a classmate. Read the dialogue and answer the questions 1.How many questions does Miss Guo ask 2.Does Miss Guo make requests(请求) politely 3.Does Kitty respond(应答) politely Can I... Think about how we can respond(回答) to “May I / Can I ” politely Complete the dialogue Look and think Miss Guo asks more questions. What are they May I have a discount(折扣) How much do they cost May I use WeChat or Alipay to pay for it Look at the pictures and think about questions you will ask Role Play Read the dialogue and answer the question Summary

~~ 您好,已阅读到文档的结尾了 ~~