
Unit 6 综合测试卷 (B) 考试时间:40 分 钟 满分:100分 听力部分(50分) 一、听录音,选出你所听到的单词。(听两遍,5分) ( )1. A. two B. twelve C. twenty ( )2. A. thirteen B. fifteen C. fourteen ( )3. A. six B. sixteen C. eighteen ( )4. A. seventeen B. seven C. nineteen ( )5. A. ten B. eleven C. eight 二、Miss White正在整理同学们为“希望小学”的孩子们捐赠的物品,请你听录音,在人物所捐赠的物品下用阿拉伯数字写出相应的数量。(听两遍,5分) Amy Mike John Sarah Binbin 三、听录音,选择正确的答语。(听两遍,10分) ( )1. A. It's twenty yuan. B. I save twenty yuan. ( )2. A. We have sixteen pens. B. We need sixteen pens. ( )3. A. Eighteen pictures. B. Nineteen cards. ( )4. A. I have ten. B. It's ten yuan. ( )5. A. OK. B. Thank you. 四、听录音,给人物选择相应的物品及数量。(听两遍,10分) 1. Mia: 2. Jack: 3. Helen: 4. Peter: 5. Cindy: 五、听录音,判断下列句子正(T)误(F)。(听两遍,10分) ( )1. Mike and Sarah want to go home. ( )2. Some pencils are in the bag. ( )3. Mike has fourteen pencils. ( )4. Mike has a blue pen. ( )5. Mike pays sixteen yuan for the pen. 六、听对话,选择合适的选项补全思维导图,有多余选项。(听两遍,10分) A. three B. seventeen C. save D. choose E. 笔试部分(50分) 七、大家还记得那首歌谣吗 一只青蛙,一张嘴……请读一读,选择合适的数词补全短文。(只填序号,有6项多余)(6分) A. four B. five C. six D. seven E. eight F. ten G. twelve H. twenty I. fourteen J. fifteen K. sixteen L. seventeen One frog has one mouth, two eyes and four legs ... Three frogs have three mouths, 1. eyes and 2. legs. Four frogs have four mouths,3. eyes and 4. legs. Five frogs have five mouths,5. eyes and 6. legs. 八、看图,判断句子正(T)误(F)。(10分) ( )1. Look! I see eleven kites. ( )2. The man has thirteen balloons(气球). ( )3. I see sixteen cakes. ( )4. How many fish Oh, nineteen. ( )5. Eighteen balls are on the ground. 九连词成句。(8分) 1.(two; take; I' ll)] 2.(is; bread; much; how; your) 3.(have; they; do; many; bananas; how) 4.(yuan; seventeen; how; for; about; three) 十、Nancy发现 Lisa有了新物品,是什么呢 从方框中选择正确的选项补全对话。(10分) Nancy: 1. Lisa: My new bag. Nancy: 2. It looks like(看起来像) a cat! How much is it Lisa: 3. And I have many new books in it. Nancy: 4. E. It's 45 yuan. Lisa: Guess! Nancy: Ten Lisa: That's right.5. 十一、Lisa正在学校的失物招领处收拾物品。请你根据 Lisa的介绍,勾出对应的物品,并在横线上用阿拉伯数字写出对应的数量。(10分) 十二、Lisa的妈妈不在家,于是 Lisa 准备点外卖吃。阅读外卖界面,完成任务。(6分) Super Yummy · Deliver fee(配送费): 2 · Packaging fee(打包费):¥2 for one packaging box Set Meal(套餐) Special for Today! Food 任务一:根据外卖界面,选择正确的选项。(4分) ( )1. How much is a bow(一碗) of noodles A. Five yuan. B. Fourteen yuan. C. Fifteen yuan. ( )2. How many kinds(种类) of food do you see A. Four. B. Eight. C. Twelve. 任务二:新趋势学科融合算一算,一共要支付多少钱 (填阿拉伯数字)(2分) Lisa would like Set Meal ① and some soup. She uses two packaging boxes(打包盒). So she needs to pay yuan. 【听力材料】 一、听录音,选出你所听到的单词。 ( ... ...
~~ 您好,已阅读到文档的结尾了 ~~