
/ 让学习更有效 新课备课备考 | 英语学科 / 让学习更有效 新课备课备考 | 英语学科 2025-2026学年外研版(三起)五年级英语上册核心考点精练 Module 2 考点10:阅读理解-任务型 学校:_____姓名:_____班级:_____考号:_____ Susan: I bought some food for our picnic. John: What did you buy Susan: I bought some drinks and fruit. John: How many bananas did you buy Susan: I bought six bananas. John: How many pears did you buy Susan: I didn't buy any pears. I bought four apples and two watermelons. John: Did you buy any milk Susan: Yes, I bought three bottles. John: How much orange juice did you buy Susan: I bought two bottles. John: Did you buy some cheese Susan: Yes, I bought one kilo. orange juice 1 milk 2 bananas 3 apples 4 cheese 5 watermelons 6 It was hot yesterday. I went to the supermarket. There were many people at the supermarket. I bought an ice cream, a kilo of bananas and two bottles of milk. Then I went to the zoo. I met some friends. We saw many animals. We felt happy. 7.It was a day yesterday. I went to the . 8.I bought a kilo of and two of milk. 9.I met my at the . 10.I saw many there. We felt . Today is Sunday. Daming went to the supermarket with his mother. They bought many kinds of vegetables there. They are potatoes, carrots and tomatoes. Potatoes are 2 yuan a kilo. They bought one kilo. Carrots are 1.5 yuan a kilo. Daming’s rabbit needs them, so they bought two kilos. Tomatoes are 2.5 yuan a kilo. Daming likes tomatoes very much, so they bought three kilos. And they also bought some fruit. They are watermelons and mangos. They are both 10 yuan a kilo. They are 7.5 kilos together (一起). They are so heavy (重的)! 11.Daming购买了哪些蔬菜和水果,将其序号填在横线上。 A. B. C. D. E. F. G. Daming bought . 12.Daming and his mother spent (花费) yuan. 13.连词成句。(注意单词大小写和标点符号) they, at, did, What, buy, supermarket, the ( ) 阅读下列内容,完成任务。 Today's price(今日价格) Food(食物) Drinks(饮料) Fruit(水果) hamburger ¥5/个 milk ¥2/瓶 apple ¥2. 5/个 cheese ¥3/千克 apple juice ¥3/瓶 banana ¥2/根 sandwich ¥4/个 tea ¥2/杯 pear ¥1/个 peanut ¥5/千克 14.阅读上面的内容,填单词补全对话。 Amy: Hello, Tom. I went to the supermarket yesterday. What about you Tom: I went to the supermarket, too. What did you buy Amy: I bought two of apple juice and three bananas. I bought three kilos of , too. Tom: Did you buy sandwiches Amy: No, I . What did you buy Tom: I bought cheese. Because I like . Amy: How cheese did you buy Tom: Half a . 15.阅读上面的内容,判断句子正(T)误(F)。 (1) Six yuan for two bananas. ( ) (2) Tom should pay (付费) forty six yuan. ( ) 阅读短文,填写所购物品的数量。 Today I went to the supermarket with my parents. We bought three pears first. Then we bought half a kilo of cheese. I like chocolate. So my mother bought me one kilo of chocolate. My brother likes milk. My mother bought three bottles of milk for him. At last, we bought a big watermelon. Shopping List pear(s) 16 cheese 17 chocolate 18 milk 19 watermelon( ... ...
~~ 您好,已阅读到文档的结尾了 ~~