(
课件网) Lead-in --What are they doing Have you ever raised money --They’re raising money. $ 16 We need to pay sixteen dollars for the book. v.支付 num.十六 n.元(美国、加拿大、澳大利亚等国的货币单位) We can have a bake sale to raise money. v./n. 烘;烤 筹钱 The shopkeeper(店主) can make a poster for advertising. 制作海报 n.广告活动;广告业;做广告 义务教育教科书冀教版八年级下 Lesson 25 Raising Money Words & expressions pay v. 付款 bake v./n. 烘;烤 dollar n. 元(美国、加拿大、澳大利亚等国的货币单位) sixteen num. 十六 advertising n. 广告活动;广告业;做广告 poster n. 招贴;海报 paid/paid baker n.面包师 Listen to the passage and write (T) or (F). 1. Their football team is going to play in another city. ( ) 2. Each player needs to pay $150. ( ) 3. They are going to have a bake sale. ( ) 4. They will sell snacks and other things at lunch time. ( ) F T T T basketball Listening time Because their basketball team is going to play in another city. The trip costs a lot of money. Why do they want to raise money What is Jenny's idea What will Brain do One dollar for four cookies. How much will Brian’s cookies cost They will have a bake sale at lunch hour. When will they have a bake sale Why How can they sell cookies well Do you think it is easy or difficult to sell cookies well Read and answer the questions. Reading time 1. What is Danny going to sell 2. What does Jenny mean when she says, “Hmm…” make up a dialogue A :Where will you go on a trip ? B : I will go to A: When will you go there B: I will go there in /on A: How much do you need to pay B: I need to pay A: What will you do to raise money B: I will discuss Is it easy or difficult for your parents to make money for you What should we do words expressions take,cost,spend,pay pay bake dollar advertising poster sixteen make a poster make money raise money at lunch hour A Phone Friend 根据汉语意思完成句子。 1. 我想制作一张海报。 I want to _____ _____ _____. 2. 价格是一公斤一美元。 The price is 1 _____ a kilogram. 3. 你似乎并不明白十六岁和六十岁的区别。 You didn’t seem to know the difference between_____ and _____. 4. 要想赚钱就得贱买贵卖。 If you want to _____ _____, buy cheap and sell dear. 5. 买一台新电脑要花一大笔钱。 A new computer _____ a lot of money. 6. 他们花了三个月时间周游欧洲。 They _____ three month touring Europe. make a poster dollar sixteen make money costs spent sixty Homework Think of more ways to help the team make money. Write some advertising for their products. Teacher's words We should know how to care for others,love ourselves and treasure friendship.The life will be happy and healthy!