ID: 20151312

冀教版八年级下册Unit 5 Buying and Selling Lesson 25 Raising Money课件(共31张PPT)

日期:2025-05-22 科目:英语 类型:初中课件 查看:58次 大小:751207B 来源:二一课件通
预览图 1/12
PPT,31张,课件,Money,Raising,Lesson
  • cover
(课件网) Lesson 25: Raising Money Unit 5 Buying and Selling 单词:pay, dollar, sixteen, bake, advertising, poster 短语:raise money, pay for, make money, make a poster 句子: (1) Do you know that our basketball team is going to play in another city (2) But the trip costs a lot of money. (3) I think everybody likes cookies. 学习并积累一些与金钱、日常购物、捐款等相关的词汇和表达;能够用英语谈论为何筹钱,以及谈论如何靠自己的能力筹钱。 Learning Goals 1 2 Free Talk Have you ever raised money What did you do Have you ever had a bake sale Presentation Brian:Hi Danny and Jenny. Do you know that our basketball team is going to play in another city Jenny:Yes. But the trip costs a lot of money. Each player needs to pay $150.We need to make some money for the team! Danny:How can we make money?I don’t have a job. Brian:Maybe we can work together to raise some money. Have you got any ideas, Jenny Jenny:Maybe we can have a bake sale. We can sell snacks and other things at lunch hour. Brian:Good idea, Jenny!I’ll bake something delicious. I think everybody likes cookies. Danny:Yes!How much will they cost Brian:One dollar for four cookies. Danny:I’m going to buy sixteen! Jenny:We need some advertising. I’ll make a poster. What will you sell,Danny I’m going to invent a new product! Really Hmm... New words pay bake dollar sixteen advertising poster make money v. 付款 n. 烘烤 n. 美元 n. 十六 n. 广告活动;广告业; 做广告 n. 招贴;海报 挣钱;赚钱 Practice Suppose you are in a shop. Act out the dialogue between the salesman and the customer: Use the sentences: Can I help you / What can I do for you Yes, please. I want… How much is / are... It’s / They’re.. What color / size do you want I’ll take it / them. Let’s do it! 1. Read the lesson and answer the questions. 1. Why do they want to raise money? 2. When will they have a bake sale? 3. How much will Brian’s cookies cost? Because they need to make some money for their basketball team. At lunch hour. One dollar for four cookies. 4. What is Danny going to sell? 5. What does Jenny mean when she says, “Hmm...”?  He is going to invent a new product. She doesn’t believe Danny. 1. Each player needs to pay _____for the trip. 2. Li Ming, Wang Mei and Li Lin decide to work together to _____. 3. Wang Mei wants to bake some _____to sell. 4. Li Ming wants to _____a new product to sell. 5. Li Lin will make some _____to help them. 2. Listen to the passage and fill in the blanks. 1000 yuan cookies invent raise some money posters Let’s do it! Language points 1. But the trip costs a lot of money. 但是这次旅行要花很多的钱。 cost此处是及物动词,意为“花费……”,主语不能是人,必须是物或某种活动, 常用结构: 物+ cost + (sb.) + some money某物花了(某人)多少钱 ※ The new bike cost him over 1 000 yuan. 这两新自行车花了他1 000多元钱。 辨析: cost, take, spend与pay 四者都表示“花费”,但用法不同: ① sth. costs sb. some money. 某物花费某人一些钱。 ※ The d ... ...

~~ 您好,已阅读到文档的结尾了 ~~