(
课件网) Unit 7 Being a Smart Shopper Project and Review (仁爱科普版2024版)七年级 下 0 2 Project Review 4 Consolidation 6 Summary Assessment Homework 1 3 5 7 Learning objectives Lead in By the end of the lesson, I will be able to... 1 2 3 review and consolidate the topic - related vocabulary, grammar, thinking skills and reading strategies of this unit; make a shopping list and comprehensively use the learned language to talk about shopping plans and ways to save money; understand and evaluate different shopping activities and form correct and rational consumption awareness. Learning objectives 00 Lead in 01 We’re going to have a picnic at park. What should we do Free talk: What will Lingling do as a smart shopper Lead in 01 Plan Ahead Compare Prices Look for Discounts and Coupons Buy in Bulk …. Things to buy Price Number Cost Bread 4/bag 20 bags 80 Drinks 8/bottle 30 bottles 240 Apples 10/kilo 5 kilos 50 Bananas 20/kilo 5 kilos 100 In all: 470 Activity 1 Pair work. Look at Lingling’s shopping list for her class picnic. Project 02 piece glass bowl packet Is it expensive Activity 1 Pair work. Talk about why and how you can improve the list. Things to buy Price Number Cost Bread 4/bag 20 bags 80 Drinks 8/bottle 30 bottles 240 Apples 10/kilo 5 kilos 50 Bananas 20/kilo 5 kilos 100 In all: 470 Quantity rationality Item - matching rationality eg: We can take water from home. Price rationality eg: Look for Discounts and Coupons. eg: waste or shortage. Quantity rationality eg: Buy in Bulk. Project 02 Activity 1 Pair work. Talk about why and how you can improve the list. Quantity rationality Item - matching rationality Price rationality Quantity rationality I think we can improve the list by... I see your point, but what if we... instead Project 02 Things to buy Price Number Cost In all: Project 02 Activity 2 Group work. Make a shopping list for your class picnic. Discuss what you want to buy and how to save money. Things to buy Price Number Cost In all: Project 02 Activity 2 Group work. Make a shopping list for your class picnic. Discuss what you want to buy and how to save money. How to save money: Take some water from home. _____ _____ _____ _____ Take some cookies made by us. Take some fruit - salad prepared at home. Share your shopping list in class and talk about how you try to save money. Project 02 Activity 3 Share Here is our shopping plan for ...To save money, we take ... from home ... Things to buy Price Number Cost Bread 4/bag 20 bags 80 Apples 10/kilo 5 kilos 50 Bananas 15/kilo 5 kilos 75 In all: 230 Activity1 Listen and fill in the blanks. I’m Xiao Ya. I often go to a _____ with my friends. It’s near my _____. I always find things _____ there. It’s great fun shopping with my friends. I’m Li Xiang. I like to _____ things online. There are so many things in the online _____. I can just stay at home and buy _____ the things. There’s a new _____ near our school. I can go there wit ... ...